YouTube’da çalışmanın en iyi yanlarından biri, içerik üretici ekonomisinin bir parçası olmak ve yeni nesil medya şirketlerinin insanların sevdiği yenilikçi içerikleri üretmesini sağlamak. Daha geçen hafta, YouTube’un son üç yılda içerik üreticileri desteklemek için 50 milyar dolar ödediğini duyurmuştuk. Bu girişimcilerin yeni araçlar ve biçimlerle denemeler yaparken, hedef kitlelerini ve işletmelerini nasıl büyüttüğünü görmek ilham verici.

Cassey Ho’yu buna örnek olarak gösterebiliriz. Onu dünyanın en çok izlenen Pilates eğitmeni Blogilates olarak tanıyor olabilirsiniz. Kendisi on yılı aşkın bir süredir pilates ve sağlıklı yaşamı milyonlarca insan için erişilebilir kılıyor. Bu süre zarfında, ayrıca kendi spor giyim ürünleri şirketinde CEO ve baş tasarımcı rollerini üstlendi. Geçen sene, hayranlarına tasarım sürecinin perde arkasını göstermenin yanı sıra onlarla fitness ipuçlarını, hızlı yemek tarifi fikirlerini ve daha fazlasını paylaşmak için YouTube Shorts‘u kullanmaya başladı. Tüm bunları, her gün uzun egzersiz videoları yayınlamaya devam ederken yapıyor.

Farklı ekranlar, video uzunlukları ve içerik üreticiler arasında geçiş yapmak günümüzde her zamankinden daha yaygın.

Ho’nun yaratıcı yollarla yenilikler yapma ve yeni biçimleri benimseme konusundaki istekliliği, ona milyonlarca takipçi kazandırdı. İçeriğini çok biçimli olacak şekilde uyarlıyor olması, Ho’nun izleyicilerin videoları günümüzde nasıl keşfettiğini ve izlediğini derinlemesine anladığını da gösteriyor.

Bunun nedeni, kullanıcıların artık ilgilendikleri konularda uzman içerik üreticilerin sunduğu, sevdikleri şeylerden oluşan çok çeşitli içerikleri keşfederken ekranlar arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabiliyor olması. Hatta farklı ekranlar, video uzunlukları ve içerik üreticiler arasında geçiş yapmak günümüzde her zamankinden daha yaygın. Uzunkısaana akım veya kişisel içeriklerin tümü günümüzde YouTube’da izleniyor.

Markalar çok biçimli bir yaklaşımdan tam olarak yararlandıklarından nasıl emin olabilir? İşte yapmanız gereken üç önemli şey:

Shorts’u deneyin

Dansları gördünüz. Viral olan sesleri duydunuz. Sizin de en az bir “pasta mı sahte mi?” klibine şaşırdığınız olmuştur. Son birkaç yılın en büyük çıkış yapan iletişim aracının video olması gibi, mobil cihazlar için kısa dikey videolar da en büyük çıkış yapan biçimi. Tüm bu kısa videoların ortak noktası ne? Trendleri sürekli şekillendiren ve onlara ayak uyduran içerik üreticiler. İzleyiciler bunlara doyamıyor.

2021’deki lansmanından bu yana, YouTube Shorts artık ayda 1,5 milyar aktif kullanıcıyı ağırlıyor ve günde 30 milyardan fazla görüntüleme elde ediyor.1 Mobil cihazlara yönelik bir hedef olsa da, Shorts ayrıca biçimler ve ekranlar arasındaki keşifleri hızlandırıyor. YouTube’a hem uzun video hem de Shorts videosu yükleyen içerik üreticiler, daha uzun genel izlenme süreleri ve abone sayılarında artış elde ediyorYouTube’un en son Kültür ve Trendler Raporuna göre, dünyanın en büyük nesli olan Z kuşağının %59’u, daha sonra uzun versiyonlarını izledikleri şeyleri keşfetmek için kısa video uygulamalarını kullandıklarını belirtiyor.2

İçerik üreticilerin yaptığını yapın: Birden çok biçim kullanın

İzleyiciler kısa biçimli dikey videolar için mobil cihazları tercih ederken, en sevdikleri içerik üreticilerin uzun online videoları için giderek başka bir tanıdık yere yöneliyorlar. Hatta TV, günümüzde YouTube’da en hızlı büyüyen ekran çeşidi ve izlenme süresi artmaya devam ediyor. Ocak 2022 itibarıyla, izleyiciler TV’de günlük ortalama 700 milyon saatin üzerinde YouTube içeriği izliyor.3 Bağlı cihazların artan popülaritesi geleneksel TV, dijital, canlı oynatma ve mobil video izleme arasındaki eski ayrımların giderek ortadan kalktığını gösteriyor.

YouTube’daki en kısa videolardan bazıları yalnızca bir veya iki saniye uzunluktayken şu anda YouTube’daki en uzun videoyu izlemek ise yaklaşık sekiz gününüzü alacaktır. İnanması güç ama gerçek. Peki, izleyicilerin ilgisini çekecek mükemmel içerik uzunluğu ve türü hangisi?

Z kuşağının %59’u içerikleri keşfetmek için kısa video uygulamalarını kullanıp ardından aynı içeriklerin uzun versiyonlarını izliyor.

YouTube’da kısa ve uzun içerikler üzerinden etkili hikaye anlatımı için en iyi uygulamaları incelemek ve geliştirmek, içerikleri neyin “iyi” yaptığını anlamak ve etkili YouTube öğelerinin temellerini öğrenmek için yıllardır çalışıyoruz. İçerik üreticilerin yaptıklarını da inceliyoruz. İnternette video paylaşımının ilk günlerinden beri, izleyicilerin ilgisini çekmek için çeşitli video uzunluklarını denediler ve optimize ettiler. Bu nedenle, onların yaptıkları şeyler YouTube’da nelerin işe yaradığının güçlü bir göstergesi.

Şu anda, tüm popülerlik seviyelerindeki içerik üreticiler, yeni yaklaşımları denemek ve izleyicilerin ilgisini çekmek için en son alan olarak kısa videoları kullanıyor. Örneğin, Güney Koreli grup Blackpink, Shorts’ta başlattıkları #PinkVenomChallenge‘ı, son müzik videoları “Pink Venom”ı tanıtmak için kullandı. Grubun çok biçimli pazarlama yaklaşımı, yeni bir YouTube rekoru kırmalarını sağladı: Pink Venom, ilk 24 saat içinde 90,4 milyon kez izlenerek, tüm zamanların 24 saatte en popüler olan üçüncü müzik videosu oldu.

Fitness eğitmeni GrowWithJo ve dermatolog Dr. Dray gibi diğer içerik üreticiler, Shorts’un mevcut YouTube kanal kitlelerini genişletmelerine ve uzun içeriklerini dengelemelerine yardımcı olduğunu keşfetti. GrowWithJo, Shorts’ta hızlı egzersiz ipuçları ve eğitimleri paylaşarak izleyicilere uzun egzersiz videolarına da göz atmaları için ilham veriyor. Dr. Dray ise cilt bakımını derinlemesine ele aldığı içeriklerini “Retinoid kullanmaya hangi yaşta başlamalı?” gibi sorulara hızlı yanıtlar sunan Shorts içerikleri ile tamamlıyor.

Markalar kısa biçimli videolarla denemeler yaparken, içerik oluşturma sürecini kolaylaştıran otomatik araçları da kullanmayı ihmal etmemeli.

İçerik üreticilerin yaptığı bir başka deneme çeşidi de Shorts içeriklerine diğer video biçimleri arasından sıyrılan, ayırt edici bir stil vermek. Yerleşik efektler ve filtreler kullanabilir, farklı düzenleme stilleri deneyebilir veya videolarına popüler sesler ekleyebilirler. Bunun da ötesinde, ister neşeli veya büyük dram içeren ister kahkaha dolu videolar olsun, doğası gereği duygusal olan içerikler üretmek için kısa videoları kullanma eğilimindeler.

Kısa videolarla yapılan tüm bu denemeler, içerik üreticileri Shorts ile ilgili kullanışlı ipuçları için mükemmel bir kaynak haline getiriyor. YouTube’da dikey video reklamlar oluşturmaya yönelik araçlar, şablonlar ve yaratıcı en iyi uygulamalar geliştirirken genellikle içerik üreticilerin öğrendiklerine ve içgörülerine bakıyoruz. Başarılı Shorts videoları oluşturmak için içerik üreticilerinden edindiğimiz favori ipuçlarımızdan bazılarını sizinle burada paylaşıyoruz.

  • Hemen dikkat çekin. 889 bin abonesi olan ABD merkezli yemek videoları üreticisi The Korean Vegan, kitlenizi hemen cezbetmenin önemini vurguluyor. “İlk bir iki saniye videonun her zaman en önemli bölümü. Bunlar uzun formdaki küçük resimlerin karşılığı. Bu noktada görsel, işitsel ve düşünsel açıdan karşı konulmaz olmak gerekiyor”.
  • Z kuşağı ile bağlantı kurun. 13 milyon takipçisi olan Shorts Break, Hindistan’dan neşeli bir komedi kanalı. Ekip, daha genç izleyicilere ulaşmak için Shorts’u kullanıyor. “Kısa video biçimi, izleyicilerimizin takdirini kazanmak açısından çok önemli olduğunu kanıtladı. Kaliteli içeriğin yalnızca üç saatlik filmler olarak sunulduğu günler geride kaldı. Bu tür kavramlar hâlâ geçerli olsa da, Z kuşağı ve Y kuşağı ilginç, hızlı ve kaliteli içerikler izlemeye daha meyilli.”
  • Aksiyonu benimseyin. Chewkz, 2,2 milyon abonesi olan bir İngiliz komedi içerik üreticisi. Kendisi videolarda aksiyonun hemen başlamasını öneriyor. “İzleyicilerin ilgisini çeken güzel görseller kullanarak Shorts’un daha ilk saniyesinde dikkat çekiyorum. Ayrıca aksiyonun ortasından başlamaya çalışıyorum. Böylece izleyiciler olan biteni sonuna kadar takip etmek istiyor”.

Markalar, içerik üreticilerden ilham alıp kısa biçimli dikey videolarla denemeler yaparken yaratıcılıkla ilgili diğer hususları ve video reklam oluşturmayı kolaylaştıran araçları ve şablonları da göz önünde bulundurmalı.

Sonuçlara ulaşmak için dönüşüm hunisinin tamamını dikkate alın

İçerik ve kullanıcı deneyimindeki bu yeni evrimden yararlanmak için pazarlamacılar, video kampanyaları hakkında daha kapsamlı düşünmeli ve çeşitli uzunluklarda ve farklı ekranlara yönelik reklamlar oluşturmalı. Bu fırsatı, video reklamlara yönelik geleneksel ve tek tip yaklaşımdan uzaklaşmak için kullanabilirler. Bunun yerine, reklam öğelerini ister derinlemesine uzun videolar ister kısa dikey videolarda olsun, reklamın görünümüne ve hissine uyarlayabilirler.

Pazarlamacılar, video hakkında daha kapsamlı düşünmeli, çeşitli reklam uzunluklarına ve farklı ekranlara yönelik videolar oluşturmalı.

Video reklam biçimlerinin bu kombinasyonu YouTube’da başarının anahtarı. Sonuçta, yapımlarına dikey videoları eklemek, markalara hikayelerini anlatmaları ve YouTube’daki çok biçimli stratejilerini genişletmeleri için yeni bir yaratıcı ortam sağlıyor. Bu da önemli olan sonuçları elde etmelerine yardımcı oluyor. Ayrıca Shorts, markaların izleyicilerin sevdiği, kültürel olarak alakalı içerik üreticilerin yapımlarının yanında görünmesine yardımcı olabilir.

Pazarlamacılar ayrıca Shorts’u dönüşüm hunisinin alt kısmındaki kampanya hedeflerine ulaşmanın yeni bir yolu olarak kullanmalı. YouTube alışveriş yolculuğunda bir ilham kaynağı olduğu için kısa videolar, izleyicileri müşterilere dönüştürmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca markalar artık dikey video öğelerini işleme yönelik videouygulama ve Maksimum Performans kampanyalarına eklediklerinde, bunlar otomatik olarak Shorts için ölçeklendiriliyor. Yapılan ilk testler, işleme yönelik video kampanyalarına dikey video öğesi eklemenin, yalnızca yatay videolara kıyasla YouTube Shorts’ta dolar başına %10 ila %20 daha fazla dönüşüm sağladığını gösteriyor.4

İçerik üreticiler, çok biçimli içerik denemelerinin ön saflarında yer aldı. Bunun sonucunda, YouTube’daki bilinirlikleri ve görüntülemelerinin katlanarak arttığını gözlemlediler. Pazarlamacılar da insanların farklı video biçimlerini izlemek için ekrandan ekrana nasıl geçiş yaptığını belirleyerek, içerik üreticilerin Shorts üzerinden izleyicilerle nasıl etkileşim kurulacağına ilişkin ipuçlarını takip ederek ve dönüşüm hunisinin tamamında sonuç almak için çok biçimli içerikleri kullanarak benzer bir başarı elde edebilir.

Kaynak: https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/pazarlama-stratejileri/video/kisa-ve-uzun-videolar/

Kategori: